דף הבית חברי האיגוד שירות ואירועים הפורומים לוחות צור קשר
שם משתמשסיסמה
הכנס
הצטרף
שאלות נפוצות
שאלה: על איזה רשיונות מדובר ?
תשובה:

ובכן , כל חברת הפקה שמפיקה אלבום ( PRODUCT ) ולא חשוב , לצורך ההסבר ,  מה תוכן האלבום , והנך משתמש באלבום זה כדי להשמיע מתוכו מוסיקה ? יש לקבל אישור מהחברה המפיקה שמותירה לך להשתמש באלבום ( או במספר אלבומים מתוצרתם )  הזה לצורך ההשמעה הפומבית. היתר זה הוא בדמות רשיון השמעה שמעניקה הפדרציה . הבהרה – בשימוש פרטי אין צורך ברשיון השמעה משום שבקניית האלבום כלול גם התשלום על זכויות השימוש .

ומאחר וכל החברות המפיקות חברות בארגון גג הנקרא " הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות " זה אומר שמי שאחראי לגבות את התמלוגים ממשתמשי האלבומים הם הפדרציה . ישנה פדרציה נוספת ועל כך  בהמשך .

הרשיון השני , בהשמעות פומביות הוא,  השימוש ביצירה עצמה  . כאן נכנס לתמונה גורם בשם אקו"מ . שהם ארגון הגג למלחינים וכותבים . העובדה שהנך משתמש ביצירה ולא חשוב מי מבצע אותה אפילו אם מדובר גרסת כיסוי , אתה צריך לשלם בעבור שימוש ביצירה . אקו"מ מבחינתו מעביר/ מחלק  את דמי התמלוגים , על פי טבלאות וסקרי רייטינג שהוא עורך מעט לעת ,למבצעים . בתחנות רדיו יש בשנים האחרונות סידור מיוחד לתשלומי זכויות יוצרים והשמעה פומבית.
 


שאלה: האם על שירים שהורדתי מהרשת יש לשלם לפדרציה ? 
תשובה: כרגע לא .כל עוד לא נחקק אחרת . אך יהיה עליך לשלם לאקו"מ על השימוש ביצירה . וגם כאן לא חשוב מה מקור השיר . 
 

שאלה: מה מותר ומה אסור לגבי דיסקים צרובים ? 
תשובה: ברמה העקרונית אין כל חוק שאוסר לשכפל דיסק . בתנאי שיש ברשותך את המקור . דיסקים , כידוע , תופסים נפח רב ומשקל שיוצרים בעיית שינוע ושלא נדבר על כאבי גב לכן , תקליטנים רבים מבצעים ריכוזים שונים של חומרים מוסיקליים כדי לצמצם את מספר הדיסקים שיש לתקליטן בארגזי הדיסקים .
 

שאלה: האם מותר להוריד שירים מהרשת ?
תשובה: גם כאן אין איסור להוריד קבצי מוסיקה מהרשת . כל אחד יכול .
אם השימוש בקבצי המוסיקה הם לצרכים פרטיים כמו האזנה בבית או ברכב אין כל חוק שיגביל אותך כל עוד לא נאמר אחרת ע"י המחוקק .הבעיה מתחילה לצוץ לכשהתקליטן משתמש במוסיקה בהשמעות פומביות .
 

שאלה: מה מוגדר כמקום פומבי ?
תשובה: מסיבות, רדיו, טלביזיה , בתי קולנוע ושעשועים, מועדונים , רחוב  אירועים וכיוצ"ב  הם מקומות שמוגדרים כמקומות פומביים כל השמעה באחד המקומות הללו מצריך שני סוגי רשיונות השמעה . 
 

שאלה: מהי הפדרציה השנייה ? 
תשובה: הפדרציה השנייה שעומדת על הפרק וקבלה מעמד והיתר של הממונה על ההגבלים העסקיים לגבות תמלוגים על מבצעים והפקות שהם מייצגים הם הפי"ל .

שאלה: האם הפדרציה יכולה להחרים דיסקים צרובים לתקליטן ?
תשובה: כן בהחלט . במידה והפדרציה תערוך ביקורת אכיפה באתרי המסיבות ויגלו שיש לתקליטן דיסקים צרובים ללא הוכחה שיש ברשותו את המקור הם רשאים להחרים את הדיסקים שימצאו ברשותו של התקליטן משום שיש חשד סביר , כלשון החוק , לביצוע עבירת זיוף . אז אוקיי יבואו החכמים ויגידו " זה בכלל חומר שהורדתי מהאינטרנט זה לא שיכפול של אלבום קיים " אז לאלה אני אזכיר שהם בכל זאת עוברים על החוק מעצם השימוש ביצירה בהשמעה פומבית כך  שאיך שלא תסתכלו על זה אתם בבעיה .
 
 

אודות האיגוד  |   תנאי שימוש  |   הצהרת פרטיות  |   טפסי הצטרפות לאיגוד  |   שאלות נפוצות  |   הפוך לדף הבית